Chromoterapia: kolory w gabinecie stomatologicznym

23/09/2020

Kolor w gabinecie stomatologicznym

Kolor i nastrój

Kolory mają wpływ na nasze dusze. Wpływają na uczucia, wywołują emocje i pobudzają do myślenia, które może na nas działać relaksująco lub negatywnie, bądź napełniać nas radością lub smutkiem” (W. Goethe)

Istnieje niezliczona ilość kierunków studiów i branż zawodowych, od psychologii koloru do koloroterapii, które próbują zrozumieć i wykorzystać wpływ koloru na nasz nastrój i pogląd. Korelacja pomiędzy kolorem a umysłem jest obecnie dobrze ugruntowana i istnieje rosnąca tendencja do wykorzystywania go również w gabinetach stomatologicznych. Jest to instrument pozwalający na uchwycenie i ukierunkowanie emocjonalnego i psychologicznego punktu widzenia pacjentów, ale także pracowników służby zdrowia i wszystkich innych osób obecnych w gabinecie.

Psychologia kolorów i chromoterapia

Psychologia kolorów bada wpływ, jaki kolor wywiera na nasz umysł, nastrój i uczucia. Chromoterapia opiera się na dokładnie tej samej koncepcji, ale wykorzystuje wiedzę o kolorze, aby przywrócić dobre samopoczucie i harmonię.

Kolory to fale elektromagnetyczne naładowane energią: chromoterapia wykorzystuje te wibracje energetyczne do regeneracji jednostki zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie. Jest to technika o starożytnym pochodzeniu, sięgająca czasów cywilizacji staroegipskiej i greckiej. Ogólnie rzecz biorąc, w dzisiejszych czasach koloroterapia okazała się użyteczna w łagodzeniu uczucia dyskomfortu, niepokoju i złości, jak również w zwiększaniu spokoju, relaksu i pewności siebie. Wywołuje to poczucie opanowania, które jest bardzo cenne w takich miejscach, jak szpitale, kliniki i gabinety stomatologiczne.

Oprawa kliniczna, fartuchy lekarskie i akcesoria: komunikacja oparta na kolorach

Kolor jest istotną formą komunikacji niewerbalnej, która jest natychmiast rozpoznawana przez nasz mózg. Dlatego właściwe wykorzystanie koloru jest cennym narzędziem w projektowaniu i aranżacji kliniki stomatologicznej. Wprowadza przyjazny nastrój, w którym pacjenci będą się lepiej czuli. Wszystko to doskonale wpisuje się w nowe holistyczne podejście, w którym zdrowie postrzega się raczej jako organiczną całość, niż jako brak choroby.

Wiele gabinetów stomatologicznych stosuje obecnie tę metodę, rezygnując z bezosobowego chłodu białych ścian, tak typowego dla tradycyjnych klinik. Zauważalny staje się rosnący trend do stosowania cieplejszych, bardziej żywych odcieni, które wywołują pozytywną reakcję i obniżają poziom lęku. Alternatywnie, niebieska i zielona paleta jest doskonałym wyborem do łagodzenia wszelkich uczuć wzburzenia lub wewnętrznego niepokoju.

Nie tylko otoczenie ma taki wpływ. Niezwykle ważną rolę ogrywają tu również pracownicy służby zdrowia. Lekarze stomatolodzy, higieniści stomatologiczni, asystenci stomatologiczni i inne osoby zajmujący się przyjmowaniem i leczeniem pacjentów mogą przekazywać energię i witalność, decydując się na kolorowe fartuchy lub stosując po prostu odpowiednie akcesoria lub urządzenia dodające odrobinę koloru. Ta nowa świadomość kolorystyczna zapewni przyjazne nastawienie i dbałość o szczegóły, które pomogą pacjentom, zwłaszcza dzieciom, czuć się swobodnie i postrzegać personel stomatologiczny w niezwykle pozytywnym świetle. To sprytne wykorzystanie koloru, które może po prostu oznaczać noszenie czepków chirurgicznych lub maski na twarz w żywych kolorach, będzie świetną zabawą dla pracowników służby zdrowia, którzy mogą wyrazić swoją osobowość i łatwiej nawiązać kontakt z pacjentami.

akcesoriów gabinetów stomatologicznych

Bądź kolorowy!

Euronda Monoart® po raz pierwszy wprowadziła kolor do gabinetów stomatologicznych w 2008 roku, oferując gamę produktów i urządzeń jednorazowego użytku, dostępnych w różnych odcieniach i wzorach. Rękawiczki, maski ochronne i czepki chirurgiczne, ale także okulary, chusty, rurki, ssaki i pokrycia foteli. Urządzenia i akcesoria, najnowocześniejsze pod względem innowacyjności i ochrony, oferowane w pięknej kolorystyce!

W dziedzinie, którą wielu uważa za przełomową, seria Monoart® przekracza dotychczasowe granice w sektorze stomatologicznym. Od jej powstania stomatolodzy i ich asystenci mogą swobodnie i kreatywnie wyrażać siebie z korzyścią dla swoich pacjentów i siebie samych.

Nawet niewielkie akcenty kolorystyczne potrafią wpłynąć na zmianę wizerunku osobistego, atmosferę środowiska pracy i poprawić relacje z pacjentami.

Kategorie

Top